0
Sepetiniz
Kitabı Paylaş

Geçmişten Günümüze Didaktik Şiirler

Bu şiir kitabını yazarken Orhan Veli Kanık gibi denizlere daldım… T.S. Eliot gibi edebiyatın zenginliğinden faydalandım… Sylvia Plath gibi eserlerimi resim sevinciyle meydana getirdim…En önemlisi Hesiodos’un izinden giderek  düşündüren onlarca didaktik  şiirlerimi siz değerli okurlarıma sunuyorum. Ayrıca birer bilimsel makale, dua, şarkı, marş ve bir kaç proje de bu kitapta yer alıyor. İyi okumalar.

 

Historical and Contemporary Didactic Poetry

While creating this collection of poetry, I delved into the same depth of seas as Orhan Veli Kanık… Like T.S. Eliot. I also benefited from the wealth of literary works. Like Sylvia Plath, I created my works purely for sheer delight. Above all, I present dozens of gripping didactic poems to you, my esteemed readers, following in the footsteps of Hesiod. This book also includes a scientific article, prayer, song, anthem and a few projects. I wish you a happy reading.

 

Sivas Gürün doğumlu yazar Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Bölümü mezunu olmakla beraber bir dönem futbol hakemliği yapmıştır. Fotoğraf sanatıyla da yakından ilgilenmektedir. Bu şiir kitabıyla birlikte Tagarama’dan Sihirli Kalem ve Tagarama’dan Sihirli Kalem 2 olarak senaryo kitapları da mevcuttur.

 

Born in Sivas Gürün, the author completed his studies in mechanical engineering at Karadeniz Technical University and worked as a football referee for a while. He has a keen interest in photography as well. In addition to this collection of poetry book, the author also wrote two screenplay books called Magical Stories from Tagarama and Magical Stories from Tagarama 2.

Serkan Kahveci